Найкращі книги для наших дітей
Сучасна дитяча література: з чого починається любов до книги
Коли дитина народжується на світ, її оточують люди і різні речі. Спершу вона навіть може не розуміти, що бачить перед собою, але поступово звикає до всього, а до дечого (чи декого) – починає проявляти любов. Те ж саме відбувається і з книгами. Необхідно поступово привчати малюків до того, що у світі є такі цікаві і яскраві предмети, які дорослі звикли називати книжками.
Звісно, книжки для найменших не будуть мати такий вигляд, до якого всі звикли, бо немовлятам то й не цікаво, але вони все ж схожі на книжки, тому дають загальне уявлення про об’єкт. А коли дитинка стає трохи старша і може, наприклад, гортати сторінки і з зацікавленістю роздивлятись малюнки, їй можна пропонувати справжні книжки. А якщо батьки хочуть, щоб їх крихітка у майбутньому любила читати, їм варто починати з того, щоб вголос самим читати їй якісь історії чи казочки.
Важливо дитячі книжки українською мовою обирати відповідно до віку дитинки, бо те, що буде цікаво 3-річному малюкові, вже не приверне увагу 6-річки. Але й випереджати розвиток не варто, бо інакше дитина нічого не зрозуміє і читання не буде приносити справжнього задоволення.
Сучасні українські дитячі книжки радують своїм розмаїттям, тому що авторів, які пишуть історії для дітей різного віку, з кожним роком стає все більше, якість творів також зростає. Окрім того, не варто забувати й про класику дитячої літератури, яка радує вже не одне покоління дітлахів. А найкращі книги можуть навіть передаватись з покоління в покоління в родинах.
Якщо від самого початку обирати цікаві книги для дітей, то потім, коли дитина навчиться самостійно читати, її буде просто не відірвати від чергової захоплюючої книжки про пригоди, піратів, динозаврів чи ще про щось/когось. Окрім того, в родині, де багато і з задоволенням читають дорослі, діти теж зазвичай починають любити читання, дивлячись на батьків.
Сучасні українські дитячі книжки: якими вони бувають?
Від тієї кількості дитячої літератури, яка є на сьогодні, просто очі розбігаються. Тут і про тварин, і про піратів, і про дружбу, і про природу… А пізнавальні книжечки настільки цікаві і містять часом таку оригінальну інформацію, що їх із задоволенням читають і дорослі, які теж можуть дізнатись щось новеньке або те, про що вони навіть не замислювались.
Щоб у цьому всьому літературному багатстві було легше зорієнтуватись, варто пам’ятати, що українські книжки для дітей можна розділити на кілька категорій – в залежності від того, що саме в них написано. Отже, є художня література для дітей, вірші, книжки для немовлят, а також пізнавальні книги для дітей.
До художньої літератури належать пригодницькі книги для дітей, а також казки та різноманітні оповідання, повісті. Окремо тут можна виділити байки – історії, які звучать правдиво, та насправді вони вигадані.
Невеличкі віршики, особливо, якщо вони смішні, дуже подобаються малюкам. Їх можна вчити разом з батьками, та зазвичай дитина їх легко запам’ятовує й сама, якщо чує багато разів. Видатні українські поети, які вже давно стали класиками, теж писали вірші для дітей, дехто навіть видавав окремі дитячі збірки.
Але є й нові автори, сучасні, які пишуть виключно дитячі твори, серед яких і поетичні. Теми таких віршів можуть бути різними – як про погоду, наприклад, про осінь чи про зиму, так і про людей, тварин чи про улюблені іграшки.
Пізнавальна література зазвичай не лише для читання, а ще й для того, щоб її можна було роздивлятись, бо вона з картинками, які також можуть нести чимало інформації. Та й взагалі дітям значно цікавіше читати твори іноземних і українських письменників, якщо там є малюнки.
Що ж стосується книжечок для наймолодших читачів, які ще навіть ходити не вміють, то про це мова якраз і піде далі, бо тут вибір також широкий, а батькам потрібно якось зорієнтуватись у цьому яскравому книжковому просторі.
Розвиваючі книги для дітей від 1 року
Книги для немовлят теж існують, але вони відрізняються від звичайних книжок. У такому віці малюкам не потрібні літери і слова, а от кольори і форми їх увагу привернути можуть. А ще – тактильні відчуття. Тому книжки для дітей до 1 року роблять з м’яких матеріалів, щоб їх можна було тримати у ручках, розгортати, відчувати на дотик щось гладеньке, м’якеньке чи ворсисте.
Розвиваючі книжки для дітей 2 років
Дитина стрімко зростає, навчається новому, пізнає світ і продовжує знайомитись з літературою. Тепер уже точно зрозуміло, що, слухаючи ту чи іншу історію, вона не лише на голос батьків звертає увагу, а й на сам зміст розповіді. Найкращі розвиваючі книги для дітей 2 років – це ті, що з ілюстраціями, бо краще, якщо дитина сприймає текст не лише на слух, а ще й бачить зображення.
Та не варто поспішати переходити до довгих казок, бо у 2-річному віці малюку буде ще важко слідкувати за сюжетом. У даному випадку дитячі розвиваючі книжки мають містити більше ілюстрацій, аніж тексту. Гарним варіантом стануть книжечки з віршиками, наприклад, про котів чи про Різдво.
Книги для дітей 3 років
До цього віку дитина вже встигає познайомитись з різними видами книг і літератури загалом, тож вона знає, що є казки, віршики, кумедні історії про тварин і людей. Але найпопулярніші книжечки серед 3-річних малюків ті, у яких є різноманітні завдання, які потрібно виконувати, і наклейки. Робити щось власними руками діти вже у цьому віці люблять, тож варто звертати увагу саме на такі видання, які передбачають певну творчість – самостійну чи під контролем дорослих.
Хоч для дорослих енциклопедій ще не час, але є такого ж формату книжки для дітей 3 років і старше, просто інформації у них ще не так багато, а от малюнків чимало. А ще дітлахам подобаються віммельбухи, де дуже багато дрібних малюночків перемішаних між собою і серед них потрібно вишукувати щось конкретне. Не менш цікаво розглядати і читати дітлахам книжки-панормаки, між сторінками яких з’являються об’ємні фігури, а іноді і цілі сценки з твору.
Розвиваючі книжки для дітей 4 років
Чим старше дитина, тим багатший у неї має ставати словниковий запас, тож обираючи розвиваючі книжки для дітей 4 років, увагу варто звертати на ті, з яких можна дізнатись нові слова. Та й загалом мова, якою написано дитячі книжки, має бути гарною, милозвучною, різноманітною, щоб малюк і нові слова запам’ятовував, і навчався їх правильно в реченнях використовувати.
У такому віці корисно розповідати дітям про емоції: якими вони бувають, чому виникають, як з ними впоратись і як виражати, щоб нікому не нашкодити. Тепер уже дитині стає цікавіше слухати довгі історії, оскільки тривалість концентрації уваги зростає, але не варто перевантажувати психіку занадто великими розповідями, а краще розділяти їх на частини.
Книжки для дітей 5 років
Зростаючи, дитина починає задавати багато питань, і деякі з них можуть викликати у батьків чи інших дорослих розгубленість, бо вони теж знають не все на світі. А коли мова заходить про “це”, то тут може виникнути проблема. Хоч у сучасному світі на такі теми говорити вже не соромно, не всі батьки знають, як правильно донести до дитину інформацію.
Дитячі психологи знають, як відповідати малюкам на питання про те, звідки вони взялися і тому подібні, тож на цю тему написано вже багато книг. Батькам лишається тільки знайти час, щоб разом з сином чи донькою почитати якусь з таких книжечок, бо вже ж не лише різдвяні історії їх цікавлять у 5-річному віці.
Книги для дітей 6 років
Приходить час готуватись до школи, а комусь уже і йти у 1 клас. Це означає, що літературу потрібно обирати для дошкільнят і для першокласників. А для них важливо у такий період що? Звісно, вивчення літер і навчання читанню. Іноді це буває непростим завданням, але батьки і вчителі можуть допомогти і полегшити процес. Наприклад, пропонувати книжки для дітей 6 років, у яких слова надруковані по складах.
Не варто дивуватись, якщо першачка почне цікавити і кулінарна тема, бо це теж один з проявів самостійності. Малюку, який вже відчуває себе дорослішим, хочеться спробувати і пригодувати щось смачненьке власноруч, а задача батьків підтримати його у цьому і навчити готувати найпростіші страви (під наглядом).
Книги для дітей 7 років
Тепер перед вами вже точно маленький школярик, до якого варто ставитись серйозніше, бо це те, чого діти у такому віці прагнуть. А які ж книжки для дітей 7 років будуть цікавими? Якщо хочеться потурбуватись про розвиток комунікативних здібностей малюка, то варто читати книжки, де розповідається про справжню дружбу і різні пригодницькі історії, головними героями яких стають діти приблизно такого ж віку.
А якщо ви все ще думаєте, що почитати дитині 7 років, то не забувайте, що і в цьому віці діти продовжують задавати питання, тільки стають вони все серйознішими, тому й енциклопедії повинні бути не тими дитячими, де мало тексту, а з великою кількістю цікавої інформації. А ще краще, якщо точно відомо, якою тематикою цікавить дитина, щоб вибрати саме те, що їй сподобається найбільше.
Книги для дітей 8 років
Процес дорослішання не зупинити, а зміни у дитині, яка зростає, можна бачити щодня. Вона продовжує навчатись багато чому, тому книжки для дітей молодшого шкільного віку мають бути і пізнавальними, і корисними, і цікавими, і все ще яскравими. Окрім того, книжки для дітей 8 років зазвичай повчальні, адже з них школярі беруть приклад поведінки у тій чи іншій ситуації і вже добре розуміють, як чинити варто, а як ні.
Оскільки в сучасних школах навчання може проходити з використанням комп’ютерних технологій, то й читати зручно не лише паперові, а й електронні книги для дітей. Вони не займають місця на поличках чи столах, а ще їх можна завжди носити з собою – в телефоні чи планшеті.
Книги для дітей 9 років
З віком діти прагнуть бути і помічниками, і захисниками, і старшими товаришами для когось. У них розвивається емпатія, а якщо в домі є якась тваринка, то вони з задоволенням за нею доглядають, а не лише граються. Тому й книжки для дітей 9 років можуть розповідати про те, як хтось знайшов кота чи собачку, приніс тварину додому і почав виховувати. Історії, які відтворюють реальність і показують різні ситуації, які можуть бути в житті, дають дітям певний досвід і знання, які потім можуть знадобитись.
Вибираючи, що почитати дитині 9 років, не забувайте, що книги для хлопчиків і для дівчаток вже можуть відрізнятись. Бо хтось любить розповіді про розбійників і піратів, а комусь цікавіше читати про фей, русалок, принцес і інших ніжних створінь. Хоча класична дитяча література зазвичай універсальна, тому її з захватом читають всі, навіть дорослі.
Книги для дітей 10 років
Від етапу, коли виникало багато запитань до дорослих, школяр переходить до нового рівня, коли починає й сам шукати відповіді. А це дуже нагадує роботу детектива. Виявляється, книжки для дітей 10 років теж можуть бути детективними, тільки у них немає жорстокості, грубості чи кривавих злочинів, як у дорослих творах. А от загадки і таємниці героям таких книжок розгадувати доводиться.
Найбільш популярні книги ще й екранізуються, тому з часом їх можна не лише перечитувати, а й передивлятись самостійно чи в колі друзів. Фентезі і пригоди – ось найцікавіші жанри для дітей такого віку. І з часом любов до фентезі у тих, хто його вже вподобав, буде лише зростати.
Цікаві книги для дітей 11 років
У декого в цьому віці вже починається процес статевого дозрівання, тому й теми починають хлопців і дівчат цікавити відповідні. Дорослим, шукаючи цікаві книжки для дітей 11 років потрібно згадати і про те, що їх син чи донечка вже не ті маленькі карапузи, якими були, здається, ще вчора, а майже дорослі люди. Не варто намагатись сповільнити процес дорослішання, а краще допомогти майбутньому підлітку зрозуміти і пізнати себе.
Добре, що існує багато хороших книг, окремо для хлопців і дівчат, у яких розповідається і про розвиток статевої системи, і про зміни, які відбуваються в організмі, і про те, чому так часто змінюється настрій, і як спілкуватись з протилежною статтю, як доглядати за собою, і багато про що ще, що починає цікавити дітей середнього шкільного віку.
Книги для дітей 12 років
Межі інтересів підлітка у цьому віці поступово розширяються. Його може цікавити все потроху, а може й захопити якась конкретна тема. У когось може з’явитись хобі, і якщо на цю тематику є книжки, то їх точно буде цікаво читати. Наприклад, хлопців (рідше дівчат) може зацікавити програмування, а це у сучасному світі перспективний напрямок, розвиваючись у якому можна багато чого в житті досягти.
Якщо говорити про цікаві книги для дівчат 12 років, то тут підійдуть енциклопедії про моду, стиль, догляд за собою, а також про виготовлення прикрас, іграшок чи інших виробів власними руками. Ведення домашнього господарства, готування їжі – це теми, які все ще можуть цікавити дівчат, особливо, якщо їх не змушувати допомагати по дому, а лише прохати про допомогу.
Книги варті того, щоб їх читали
Будь-яка книжка, хоч вона у друкованому вигляді, хоч в електронному, варта того, щоб хтось її читав. Але в реаліях сучасного життя не завжди зручно носити з собою друковану книгу, яка займає місце і додає вагу, тому робить сумку чи рюкзак важчими. А от якщо читати онлайн дитячі книги і дорослі, то не потрібно нічого додатково носити з собою.
Такі книжки з легкістю розміщаються у гаджетах, які люди й так постійно тримають біля себе, і не потрібно докладати особливих зусиль, щоб отримати й собі улюблений твір або той, що цікаво почитати, бо він увійшов у черговий літературний топ.
У нас ви можете скачати дитячі книги безкоштовно та без реєстрації у форматах fb2 (фб2), txt (тхт), rtf (ртф), epub (епаб) і читати їх у будь-який зручний для себе час. Спільне читання книжок може стати гарною родинною традицією і способом провести дозвілля цікаво і з користю.