«Україна» Мар'яна Савка Українські вірші
«Україна» Мар’яна Савка
024
«Чорнобривці» Микола Сингаївський Українські вірші
«Чорнобривці» Микола Сингаївський
024
«Усе моє, все зветься Україна» Ліна Костенко Українські вірші
«Усе моє, все зветься Україна» Ліна Костенко
029
«Лебеді материнства» Василь Симоненко Українські вірші
«Лебеді материнства» Василь Симоненко
029
«Так ніхто не кохав» Володимир Сосюра Українські вірші
«Так ніхто не кохав» Володимир Сосюра
037
«Зміна декорацій» Юрій Андрухович Українські вірші
«Зміна декорацій» Юрій Андрухович
011
«Ой ти, дівчино, з горіха зерня» Іван Франко Українські вірші
«Ой ти, дівчино, з горіха зерня» Іван Франко
020
«О земле втрачена, явися» Василь Стус Українські вірші
«О земле втрачена, явися» Василь Стус
019
Материнська ніжна мово! Українські вірші
«Колискова» Іван Багряний
016
«Замовляння із любові» Анна Багряна Поезія
«Замовляння із любові» Анна Багряна
049

Поезія – найдавніший вид мистецтва

Віршовані твори – це частина літератури, і писати їх люди почали дуже й дуже давно. Як зараз, так і тоді автори прагнули у такій формі висловити свої думки, почуття, переживання, емоції, закликати до чогось інших людей. Це спосіб і сказати вголос про те, що хвилює чи радує, і слід свій в історії залишити.

Читаючи вірші українською мовою, можна побачити, що поетами вони писались у різному настрої. Є сумні, а є веселі, є про кохання і про природу, є життєствердні і бадьорі, а є песимістичні і навіть депресивні. Комусь з авторів цікавіше писати вірші для душі, а хтось надає перевагу творам, наприклад, про мову – рідну, прекрасну і співочу.

Якщо ретроспективно поглянути на поетичні твори різних часів, то від самого початку різні поети присвячували свої роботи і темі кохання, яка не втрачає своєї актуальності за будь-яких умов, і просто про життя писали, добираючи гарні слова. А комусь навіть вдавалось довести читачів чи слухачів до сліз своїми віршами про музику чи про весну. Тому кожен зможе знайти щось для себе цікаве і актуальне у різні моменти життя.

Поет і ліричний герой – це одне й те ж?

Про що б не писали поети – про зиму чи про осінь, про сина чи про дочку, про чоловіків чи про жінок, про кохання чи про дружбу, а називати всі ці твори будуть ліричними, бо розповідь у них ведеться від імені ліричного героя чи героїні.

Кожен автор пише від імені свого ліричного героя, у вуста якого він вкладає власні думки та ідеї. Але це не означає, що вони стають єдиним цілим, оскільки ліричний герой проживає маленьке життя лише у конкретному творі, у якому залишається і потім, обмежений часом і простором, а автор йде далі своїм великим і широким життєвим і творчим шляхом.

Розмаїття поетичних стилів

Як давно відомі, так і сучасні українські вірші написані в різних стилях, оскільки кожен автор обирає для себе, який напрямок йому ближче. Звісно, у одного й того ж поета можуть бути твори в різних стилях, і в кожному з них якісь конкретні твори будуть найкращими. Крім того, не варто забувати й про народні вірші, які не мають конкретного автора, а вважаються написаними колективними зусиллями різних людей – представників народу.

Та насправді існує велика кількість поетичних жанрів і стилів, і у кожного з них свої характерні особливості, за якими їх можна розрізнити.

Класичний. Тут неодмінно є позитивний і негативний герої, а сюжет і композиція твору будуються за конкретною і чіткою схемою, від якої не можна відступати.

Реалістичний. Поет-реаліст пише не лише про події чи конкретні факти, а ще й про людей, наприклад, про маму чи про тата, або про взаємодію людини з природою, або ж про різні явища і закономірності, які можна спостерігати у житті.

Романтичний. Це не лише про кохання, а більше навіть просто про життя і про суб’єктивне його бачення і сприйняття автором. Зазвичай персонажем стає людина, яка бажає свободи в усьому і прагне до недосяжного ідеалу. Численні вірші українських письменників написані саме у такому стилі.

Сентиментальний (сентименталізм). Це завжди про почуття, переживання, про душу людини, тому й теми зарубіжної та української поезії тут відповідні – дружба, любов, страждання, душевні муки. А ліричним героєм зазвичай виступає звичайна, проста людина.

Імпресіонізм. Основою є враження і суб’єктивне сприйняття тієї чи іншої події/явища. Авторові хочеться зафіксувати не лише у власній пам’яті мить, яка більше вже не повториться. Є дуже красиві українські вірші, основою яких стали образи і враження поета, під впливом яких він і почав писати.

Символізм. Поет-символіст не визнає науковий чи логічний способи пізнання світу, бо для нього існує лише інтуїтивний спосіб, орієнтований на власні відчуття. Він прагне відкрити для себе духовну сутність всього, а для цього потрібно вміти відчувати і довіряти власним почуттям. У творах такими авторами нерідко використовуються християнські мотиви.

Акмеїзм. Для цього стилю характерним є використання простих і зрозумілих слів та образів, строгість композиції і уміння бачити красу навколишнього світу і радіти їй, милуватись реальністю.

Футуризм. Стиль тих, хто не хоче дивитись назад, а прагне рухатись лише вперед і бачити майбутнє. Для таких авторів не має значення класична поезія, бо вони взагалі не цікавляться правилами, а сміливо експериментують з поетичним словом і епатують публіку. Для них власне его завжди на першому місці.

Поезія українською: про що і для кого?

Якщо поглянути на відомі українські вірші, можна побачити, що написані вони і на різні теми, і в різних стилях, і для різної аудиторії. Наприклад, деякі поети-чоловіки багато писали про жінок і від їх імені, жінки-поетеси писали про кохання і дружбу, а хтось створив чимало прекрасних віршиків для дітей.

Оскільки пісні і поезія супроводжували український народ завжди, то автори і писали не лише про почуття і важливі для суспільства події, а ще й про свята, наприклад, про Різдво або про Івана Купала. Крім того, є твори присвячені сезонним роботам, тому можна знайти вірші і на жатву, бо для мешканців сіл це була важлива подія.

У нас ви можете читати онлайн вірші українських поетів безкоштовно, щоб самостійно визначити, які з них кращі. А тим, хто має бажання тримати десь поблизу твори улюблених авторів, рекомендуємо скачати безкоштовно українські вірші у форматах fb2 (фб2), txt (тхт), rtf (ртф), epub (епаб), скориставшись можливостями нашого ресурсу.